Powinieneś wiedzieć: suszenie
Suszenie jest procesem wykorzystywanym w przemyśle, w celu otrzymania produktu lub przedłużenia trwałości i wytrzymałości materiału. Proces ten polega na usunięciu bądź zredukowaniu ilości wody znajdującej się w ciele stałym, poprzez przekazanie jej do czynnika suszącego. Najczęściej wykorzystywanym czynnikiem suszącym jest powietrze lub mieszanina powietrza i produktów spalania paliwa. Proces suszenia przebiega przez jednoczesny ruch ciepła i masy. Czynnik suszący przekazuje ciepło do materiału wilgotnego i jednocześnie pochłania z niego wilgoć. Odpowiednio dobrane parametry czynnika suszącego, takie jak strumień, temperatura i wilgotność, pozwalają na usunięcie z materiału suszonego wymaganej ilości wilgoci.
Materiały wilgotne
Materiały sypkie poddawane suszeniu ze względu na zachowanie się w czasie procesu można podzielić na dwie grupy.
1.Materiały krystaliczne lub zgranulowane, w których wilgoć znajduje się w otwartych porach i pomiędzy cząsteczkami materiału. materiały pochodzenia nieorganicznego, które nie zmieniają swoich właściwości podczas suszenia np.: piaski, wapienie, bentonit, itp.
2.Materiały pochodzenia organicznego, gdzie wilgoć stanowi integralną część struktury materiału zamkniętą w porach wewnętrznych. Podczas suszenia takie materiały mogą kurczyć się i pękać a w przypadku źle dobranych parametrów suszenia może wytworzyć się warstwa uniemożliwiająca ruch wilgoci z wnętrza materiału. Do tej grupy można zaliczyć np.: biomasę, warzywa, owoce, zboże itp.
W odniesieniu do ciał stałych używa się dwóch rodzajów wilgotności :
wilgotność względnej i bezwzględnej.
- Wilgotność względna definiowana jest jako ilość cieczy zawartej w materiale wilgotnym, wyrażona w jednostkach masy na jednostkę masy lub podawana jest w procentach .
- Wilgotność bezwzględna jest to zawartość cieczy w materiale wilgotnym wyrażoną w jednostkach masy na jednostkę suchego materiału
Te dwa rodzaje wilgoci są ze sobą powiązane w postaci zależności .
Suszenie
Odparowywanie wilgoci z materiału suszonego do czynnika suszącego będzie zachodzić, gdy równowaga prężności pary nad materiałem jest większa niż prężność cząstkowa pary wodnej w czynniku suszącym.
Proces ten będzie trwał do osiągnięcia przez układ stanu równowagi, czyli do momentu, kiedy prężność równowagowa pary wodnej nad materiałem i prężność cząstkowa pary wodnej w czynniku suszącym będą sobie równe.
Prężność pary wodnej nad materiałem wilgotnym jest wywierana przez ciecz znajdującą się na zewnętrznej warstwie materiału suszonego i zależy od charakteru wilgoci, rodzaju ciała stałego i temperatury .
PROCES SUSZENIA PROWADZI SIĘ W SUSZARKACH, KTÓRE MOŻNA PODZIELIĆ W ZALEŻNOŚCI OD:
ciśnienia panującego w suszarce | suszarki atmosferyczne i próżniowe |
sposobu doprowadzania ciepła | suszarki konwekcyjne, kontaktowe, radiacyjne, dielektryczne, sublimacyjne; |
rozwiązań konstrukcyjnych | suszarki komorowe, tunelowe, taśmowe, szybowe, bębnowe, fluidyzacyjne, walcowe, pneumatyczne, rozpyłowe. |
charakteru pracy | suszarki o działaniu ciągłym i okresowym; |
Wśród najczęściej wykorzystywanych można wymienić suszarki:
- bębnowe przeponowe i bezprzeponowe,
- fluidyzacyjne
SUSZARKI BĘBNOWE
Suszarki bębnowe używamy w procesie suszenia materiałów sypkich, takich jak:
piasek, wapienie, popioły, węgiel, stłuczka szklana, nawozy sztuczne, biomasa,osady ściekowe itp. Istota działania tego typu suszarki polega na unoszeniu materiału poprzez obrót bębna. Materiał następnie opada w strumieniu gorącego czynnika suszącego, który przepływa przez bęben we współ- lub przeciwprądzie w stosunku do materiału.
Kierunek przepływu gazu suszarniczego ma istotne znaczenie dla warunków suszenia materiału.
- Kierunek współprądowy – zaleca się do materiałów, które wymagają usunięcia znacznej ilości wilgoci.
- Kierunek przeciwprądowy – zaleca się do materiałów, które wymagają łagodnego suszenia w stanie wilgotnym i dopiero po częściowym odparowaniu wilgoci, mogą być intensywniej suszone.
Suszarki bębnowe bezprzeponowe stosuje się gdy mamy do wysuszenia materiały, które mogą kontaktować się bezpośrednio z gorącym powietrzem lub gazami spalinowymi w których nie występują lotne składniki łatwo palne lub szkodliwe dla otoczenia. W suszarkach bezprzeponowych bęben może mieć średnicę do ok. 4 m i długość do ok. 30 m. Aby ułatwić przesuwanie się materiału wewnątrz bębna, montowany jest on pod pewnym kątem
Suszarki bębnowe przeponowe stosuje się w urządzeniach gdzie ruch ciepła odbywa się w wyniku przewodzenia przez ścianki suszarki lub przez wewnętrzne rury grzejne. Dzięki zastosowaniu czynnika grzewczego w suszarce może być utrzymywana stała temperatura,co pozwala na suszenie materiałów o malejącej szybkości suszenia oraz materiałów nieodpornych na działanie wysokiej temperatury .
SUSZARKI FLUIDYZACYJNE
Suszarki fluidyzacyjne są stosowane do usuwania wilgoci z materiałów sypkich. Zasada działania tych urządzeń polega na wprowadzeniu gazu suszarniczego do dolnej części aparatu, w którym na przegrodzie o odpowiedniej przepuszczalnej budowie umieszczone jest złoże z materiału sypkiego.Doprowadzenie gazu suszarniczego o odpowiednim strumieniu powoduje rozluźnienie się złożamateriału do stanu, w którym cząstki otoczone są przez gaz i mogą się poruszać w obrębie złoża. Objętościowy współczynnik wnikania ciepła jest o 10-20 razy większy od współczynnika w suszarkach bębnowych ale mają też wady: mogą być stosowane do materiałów o krótkim okresie suszenia, nie nadają się do materiałów zawierających dużo wilgoci, są bardzo energochłonne ze względu na znaczne straty ciśnienia w układzie.
SUSZARKI PNEUMATYCZNE
Do suszenia materiałów sypkich wykorzystuje się również zjawisko transportu pneumatycznego. Materiał wprowadzany jest do rurociągu, gdzie zostaje porwany przez przepływający czynnik suszący. Suszenie przebiega wzdłuż drogi transportu w przewodzie. Cechą tych urządzeń jest wysoka intensywność wymiany ciepła i masy pomiędzy materiałem wilgotnym a czynnikiem suszącym. Spowodowane jest to dużą prędkością przepływu gazu suszącego, a co za tym idzie znacznym rozwinięciem powierzchni materiału suszonego. W suszarkach pneumatycznych najlepiej suszą się materiały łatwo przesypujące się, nielepkie, o małych średnicach cząstek 1-2 mm.
- Zalety- krótki czas kontaktu ,współprądowy przepływ materiału i czynnika suszącego, możliwość stosowania wysokich temperatur na wlocie urządzenia, możliwość wykorzystania suszarki jako przenośnika ciała stałego, małą powierzchnię zabudowy oraz łatwość kontroli i zmiany parametrów gazu suszącego.
- Wady- konieczność stosowania kosztownych wysoko sprawnych urządzeń odpylających. Dobór urządzeń suszących nie jest prosty ze względu na złożony charakter procesu i zmienne parametry wilgotnościowe powietrza
- Konwekcja
proces przekazywania ciepła związany z makroskopowym ruchem materii w płynie; gazie, cieczy bądź plazmie, np. powietrzu , wodzie , plazmie gwiazdowej . Czasami przez konwekcję rozumie się również sam ruch materii związany z różnicami temperatur , który prowadzi do przenoszenia ciepła
to ta część energii wewnętrznej, która samorzutnie przechodzi od ciała cieplejszego do chłodniejszego.kontakt termiczny jest warunkiem koniecznym przepływu ciepła.
Dżul, J
jednostka pracy i energii w układzie SI, która równa jest pracy wykonanej przez siłę 1 N w kierunku jej działania na drodze o długości 1 m (1 J = 1N·1 m
Niuton
jest to jednostka siły występująca w układzie SI, oznaczana symbolem N. Siła o wartości 1N odpowiada sile, jaka jest wymagana do nadania ciału o masie 1kg przyśpieszenia równego 1 m/s
Moc cieplna
ilość ciepła wytworzonego lub dostarczonego do podgrzania określonego nośnika ciepła albo ilość ciepła odebranego z tego nośnika w jednostce czasu.
https://www.jednostek.pl/energii
https://www.liczby.pl/przelicznik/energii
Kilowatogodzina (symbol: kWh)
jednostka pracy, energii oraz ciepła. 1 kWh odpowiada ilości energii, jaką zużywa przez godzinę urządzenie o mocy 1000 watów, czyli jednego kilowata (kW). To jednostka wielokrotna jednostki energii – watosekundy (czyli dżula) w układzie SI
Wat
jednostka mocy lub strumienia energii w układzie SI (jednostka układu SI), oznaczana symbolem W. Nazwa wat pochodzi od nazwiska Jamesa Watta.
http://www.cwtd.pl/podstawowe-definicje/
przykładowe obliczenia na przykładzie drewna.
Ilość ciepła potrzebna do wysuszenia drewna nie zależy od gatunku ani jego grubości czy rodzaju, tylko wodą zawartą w drewnie .Wodę musimy usunąć – odparować. Drewno jest siatką dla utrzymania wody. Musimy określić więc, ile wody jest w drewnie, ile odparowuje, ile zostaje. Wprowadzamy więc pojęcia masa drewna mokrego, masa drewna całkowicie suchego i masa wody. Wszystko odnosić będziemy do 1m3 drewna.
masa drewna mokrego – masa drewna suchego
————————————————————————– = Y x 100 %=wilgotność drewna
masa drewna suche
Możemy więc wyliczyć na podstawie danych dla sosny, że:
- – masa drewna mokrego: 1m3 = 700 kg
- – masa drewna suchego: 1m3 = 480 kg
- – podstawiamy do wzoru 700- 480 podzielić przez 480 = 0,458 x 100 % = 45,8%
Jeżeli to drewno wysuszymy do 18 %, to : x= 0,18 x 480 + 480= 566 kg
ubytek wagi wynosi 700 – 566 = 134 kg
Musimy więc znać wagę mokrego, suszonego i całkowicie suchego drewna .
Jednostką ciepła jest dżul (J), jednostka zbyt mała, więc operuje się Megadżulami 1000 J lub kilowatogodzinami.
1 kWh=3,6 MJ czyli 1 MJ=0,27k Wh
Bilans ciepła do wysuszenia 1m3 drewna tarcicy składa się z :
-
– ciepło odmrażania wody w drewnie (topienia lodu) 0,334 MJ/kg;
-
– ciepło ogrzania wody zawartej w drewnie 0,004186 MJ/kg/ºC;
-
– ciepło ogrzania suchej masy drewna 0,001674 MJ/kg/ºC;
-
– ciepło parowania wody 2,359 MJ/kg;
-
– ulot ciepła przez ściany 0,00144 MJ/m2/ ºC;
-
– ulot ciepła przez płytę fundamentową 0,036 MJ/m2/ ºC;
-
– ciepło do ogrzania powietrza wlotowego suszarni 20 MJ/m3 drewna;
-
– straty inne, sprawność urządzeń.